Calendar

    Download SymbolDownload schedule (PDF, 41 KB)


    5 Dec
    19:30PPHUINargis - when time stopped breathing (invitation only)
     
       
    6 Dec16:30BINUSWe Walk and We Rock Together
     17:00KineforumFilmmaker on the Spot
     17:00
    TIM XXI #1
    25 Frames to Move / Love Letter to the Soldier / Ms Bua's Carpet / The Story of Ones
     17:30
    TIM XXI #2
    That's WICKED! / Mongolian Bling
     19:00
    GoetheHaus5 Broken Cameras
     19:00
    TIM XXI #1
    Riles
     19:00BINUSThe Promise of Music
     19:30
    TIM XXI #2
    Provincial Politics / Fight Like Ahok / Stage
     19:30Kineforum
    HHH - A Portrait of Hou Hsiao-hsien
     21:00
    GoetheHaus
    Blush of Fruit
     21:00
    TIM XXI #1
    The Tundra Book. A Tale of Vukvukai, the Little Rock
     21:30
    TIM XXI #2
    The Gypsy Vote
        
    7 Dec15:00
    GoetheHaus
    Mother (discussion with Ayu Utami)
     16:30BINUS Metamorfoblus
     17:00KineforumFilmfestivals Today
     17:00
    TIM XXI #1
    Breaking the News / Heart of the City
     17:30
    TIM XXI #2
    Death in Jakarta Reloaded / The March's Mist / The Rights of the Dead
     19:00
    GoetheHaus
    Planet of Snail
     19:00
    TIM XXI #1
    Chronicle of a Tape Recorded Over / Story of Kindness (or How to Behave)
     19:00
    BINUS
    That's WICKED! / Mongolian Bling
     19:30
    TIM XXI #2
    The Hills Are Alive / Our San Antonio / Hai Ly 2010 / my navel is buried in the sea /
     19:30
    Kineforum
    Children of Srikandi / Marriage Prayer / Two Girls Against the Rain
     21:00GoetheHausWith or Without Me
     21:00
    TIM XXI #1
    The Next Life
     21:30
    TIM XXI #2
    Meanwhile in Mamelodi
        
    8 Dec13:00TIM XXI #1Iceland Year Zero
     13:30
    TIM XXI #2
    Split / Iran in Transit
     14:30
    TIM XXI #1
    Dragan Wende - West Berlin
     15:00
    GoetheHaus
    Making Films in South East Asia
     15:00
    TIM XXI #2
    Tondo, Beloved: To What Are the Poor Born?
     17:00
    GoetheHaus
    China Heavyweight
     17:00
    TIM XXI #1
    Unbounded Unlimited / The Steps We Take / Burmese Butterfly / Sweetie Pie / The Social Game

    17:30
    TIM XXI #2
    Enemies of the People
     19:00GoetheHausDenok & Gareng
     19:00
    TIM XXI #1Nargis - when time stopped breathing
     19:30
    TIM XXI #2The Land Beneath The Fog
     21:00
    GoetheHausDeath of a Japanase Salesman
     21:00
    TIM XXI #1CHAR… the no man's island
     21:30
    TIM XXI #2Golden Slumbers
        
    9 Dec
    13:00
    GoetheHaus
    The Promise of Music + Fringe Event
     14:30
    TIM XXI #1
    Lukas' Moment
     15:00
    GoetheHaus
    High Tech, Low Life
     15:00
    TIM XXI #2
    The Cheer Ambassadors
     17:00
    TIM XXI #1
    The Most Secret Place on Earth
     17:30
    TIM XXI #2
    The Hara Woman Workers' Struggle
     19:00
    GoetheHaus
    Closing Night / Awarding (invitation only)
     21:00
    GoetheHaus
    After party: special performance by Khavn de la Cruz