Факти за фудбалот Шест работи што треба да ги знаете за германскиот фудбал

Голман Manuel Neuer
Foto (Ausschnitt): © Picture Alliance/R4341

Титаните на гол или правилото 50+1: Интересни и необични нешта од земјата на фудбалот Германија.

Човекот на гол? Титан!
 

Веројатно ниту една земја не произвела толку многу извонредни голмани како Германија: Тони Турек, кој ја спасил екипата на Германската фудбалска асоцијација 1954 против Унгарија, победи на Светскиот куп против светскиот шампион Сеп Маиер и крунисаниот „Титан" Оливер Кан до сегашнен капитен на Германската фудбалска асоцијација и Светскиот шампион Мануел Нојер. Во Германија им се поклонуваат на голманите. Еден од најголемите германски голмани на сите времиња, но за време на неговите активни денови помалку познат како фудбалер во Германија: Берт Траутман од Бремен дојде во Втората светска војна како војник во британското заробеништво, но не се врати по неговото ослободување, туку остана во Англија. Таму тој играше повеќе од 500 пати за Манчестер Сити, во 1956 година беше избран за фудбалер на годината во Англија - и за легенда: Иако претрпе повреда на вратот за време на финалето на британскиот Куп на фудбалската асоцијација во истата година, тој ја одигра играта до крај - и на тој начин го спаси својот тим на шампионатот.

Да се победи? Претставува сѐ!
 

WM 1990: Der englische Stürmer Gary Lineker (r.) schießt im Elfmeterduell gegen Bodo Illgner das 1:0, am Ende verliert England 4:3. WM 1990: Der englische Stürmer Gary Lineker (r.) schießt im Elfmeterduell gegen Bodo Illgner das 1:0, am Ende verliert England 4:3. | Foto (Ausschnitt): © Picture Alliance/Frank Leonhardt
Англија е татковината на фудбалот. И таму важи: Германците секогаш победуваат! Барем така тврдеше Гери Линекер. Поранешниот англиски национален играч и актуелен ТВ - експерт изјави по поразот на неговиот тим во полуфиналето на Светското првенство во 1990 година против германскиот конкурент: „Фудбалот е едноставна игра. 22 мажи бркаат топка 90 минути и на крајот, Германците секогаш победуваат". Германците тогаш играат ретко убав, но често успешен фудбал. Оваа светска прифатена проценка е релативизирана тек во последниве години, бидејќи изборот на Германската фудбалска асоцијација DFB се повеќе нуди спектакуларен офанзивен фудбал.

„50+1“? Да, молам!
 

Минхенскиот блок на фанови демонстрира за задржување на правилото "50 + 1". Фотографија (детаљ): © Picture Alliance / Свен Симон
Без разлика дали во Англија, Шпанија или Италија - многу клубови во најголемите светски лиги долго време припаѓале на меѓународни корпорации, руски олигарси или арапски шеици. Не толку во Германија, бидејќи во фудбалската лига важи таканареченото правило „50 + 1": Локалниот клуб мора да има најмалку 50 проценти од акциите на стручниот оддел. Затоа, инвеститорите не можат да преземат целосна контрола. Но, некои германски клубови стравуваат дека можат економски да бидат зад меѓународната конкуренција. Други, како што се Баер Леверкузен или РБ Лајпциг, веќе го заобиколат правилото, кое е речиси единствено во светот, благодарение на изземањето или умно дизајнираната клубска структура. Само во Австрија постои слично правило.

Успехот? Е женско!

Nach dem Finale gegen Brasilien: Die deutsche Frauennationalmannschaft freut sich 2007 über den Weltmeisterschaftstitel. Nach dem Finale gegen Brasilien: Die deutsche Frauennationalmannschaft freut sich 2007 über den Weltmeisterschaftstitel. | Foto (Ausschnitt): © Picture Alliance/Pressefoto Ulmer
Уште поуспешни од германските фудбалери, всушност, се само германските фудбалерки. Тимот на Германската фудбалска асоцијација двапати го освои Светското првенство, иако имаше само седум женски турнири. Веќе осум пати победиле жените од Германската фудбалска асоцијација на Европското првенство. Во Рио де Жанеиро во 2016 година, исто така, добија олимписко злато – нешто што мажите на Германската фудбалска асоцијација никогаш не успеале. Патем, единствената олимписка победа за германската машка екипа исто така беше најголем успех на источногерманскиот фудбалски тим: тимот на ГДР со легендарниот плејмејкер од Дрезден, Ханс-Јирген „Дикси" Дернер го освои финалето на Олимпијадата во 1976 година во Монтреал против Полска.

Германско? Двојното држи подобро!

DDR-Stürmer Jürgen Sparwasser (2.v.l.) erzielt, vorbei am Abwehrspieler Berti Vogts (2.v.r.) und Torhüter Sepp Maier (l.), die 1:0-Führung gegen das BRD-Team. DDR-Stürmer Jürgen Sparwasser (2.v.l.) erzielt, vorbei am Abwehrspieler Berti Vogts (2.v.r.) und Torhüter Sepp Maier (l.), die 1:0-Führung gegen das BRD-Team. | Foto (Ausschnitt): © Picture Alliance/Werner Schulze
Никогаш нема да се заборави еден гол во Германија: победничкиот гол во единствениот германско-германски фудбалски дуел. Иронично, за Светското првенство во 1974 година во Сојузна Република Германија, се квалификуваше и Германската Демократска Република (ГДР). И само овие два тима влегоа во истата група од прелиминарната рунда. На 22 јуни 1974 година, СРГ и ГДР се состанаа во хамбуршкиот Фолкспаркштадион - за прв и последен пат. Јирген Шпарвасер, кој тогаш имал 26 години, го постигна единствениот гол во 77-та минута од играта. ГДР победи со 1-0. За тимот на СРГ спасителен шок: Тимот на Франц Бекенбауер, и покрај тоа што загуби од ГДР, стана две недели подоцна светски шампион. А дресот на Шпарвасери со бројот 4 сега е изложен во Бонската Куќа за историја.

Гледачи? ЕДЕН КУП!

Fans des VfB Stuttgart mit der Meisterschale Fans des VfB Stuttgart mit der Meisterschale | Foto (Ausschnitt): © Picture Alliance/blickwinkel
Иако фудбалската лига беше воведена дури во 1963 година - а со тоа доцна како во ниедна друга професионална лига во една класична фудбалска земја. Но, колку што е млада, таа е толку популарна. Во изминатата сезона, во просек 44.657 луѓе ги следеле натпреварите од највисоката германска лига. Ова ја прави фудбалска лига со највисока просечна посетеност во светот. Најголем дел од гледачите има Борусија Дортмунд, со просек од 79.496 навивачи по натпревар. Дури и во споредба со другите спортови во светот, Бундеслигата е горе на листата. Само Националната фудбалска лига (НФЛ), северноамериканската варијанта со кожното јајце, привлекува повеќе фанови на стадионот.