Културата на фудбалските фанови во Германија Од просперитетната Баварија и работниците од Рурскиот регион

Фановите на Борусија Дортмунд со голманот Роман Вајденфелер на кривината
Фотографија (детаљ): © Picture Alliance / Sven Simon

ФК Баерн Минхен, Борусија Дортмунд или ФК Сент Паули? За Германија, која е луда по фудбалот, прашањето за омилен клуб е исто така прашање на идентитет и идеологија.

 

„Најголемото оружје на Бундеслигата останува модел на фан клубовите" - со овие зборови го пофали англискиот фудбалски активист во март 2018 година во магазинот 11 пријатели, фактот дека германскиот фудбал остана релативно отпорен на целокупната комерцијализација. Во Германија има околу 25.000 клубови. Колку конкретна е всушност врската на германските навивачи со нивните клубови и која улога, на пример, ја игра политичката ориентација и милјето, го покажува нашиот избор.

ФК Баерн Минхен: Навикнат на победа

Неспорниот Примус во Бундеслигата, ФК Баерн, со шест шампионати по ред се смета за клуб со лута оперетската публика и редовни гледачи. Се заборава притоа дека во Минхен постојат добро поврзани групи на особено фанатични фанови. Овие т.н. Ултра се ангажираат, на пример, против расизмот. Сезонските билети во износ од помеѓу 140 евра за место за стоење и 750 евра во првата класа на седишта обезбедуваат автоматска распределба на милјето во правец кон оние со високи примања.

Борусија Дортмунд: Да се биде навивач е работа

Фановите на вечниот ловец на Баерн Борусија Дортмунд имаат репутација дека се особено лојални и сигурни во кризни моменти. Во прилог на ова сугерира тврдењето за „вистинската љубов" издадена од навивачите и клубот - во одбивање на капиталистичките летови на фантазијата и трансферот на лудилото во 1990-тите. Навивачите на БВБ сакаат да се дефинираат за разлика од ривалскиот Баерн Минхен како цврсти и искрени. Всушност, „жолтиот ѕид", јужната платформа на домашниот стадион со над 80.000 места, претставува импресивна позадина за идентификација. Понекогаш се заборава дека дури и клуб како Дортмунд е главно управуван од економски интереси. Фановите го поддржуваат не само со идеологијата, туку и со рекордите со 1,4 милиони гледачи по сезона.

ФК Шалке 04: Клубот од регионот на јагленот и ривалот

Schalke-04-Fans Foto (Ausschnitt): © FC Schalke 04
На 50 километри од домот во Гелзенкирхен, Шалке 04 и Борусија Дортмунд се сметаат за најголеми ривали во германската фудбалска историја. Нивните дуели - наречени „Територијално дерби" - за навивачите го имаат речиси значењето на финалето на Лигата на шампионите. Навивачите и клубовите имаат повеќе заеднички нешта отколку разликите. Иако Шалке 04 има најмногу клупски членови по Баерн и плаќа повеќе од 90 милиони евра за својот играч. Сепак, Шалке се гледа, како БВБ, како работнички клуб, кој се базира на долга традиција како клубот од областа на јагленот, кој добива дури карактеристики на мит.

РБ Лајпциг: Анти-традиционален клуб

Релативно нов учесник во играта за горните места на табелата е РБ (Расенбалспорт) Лајпциг. Клубот е основан во 2009 година со 99 отсто сопственост на Red Bull Group. „Пластичниот клуб", кој честопати бил малтретиран од навивачите и од печатот, успеал со играта да се искачи од петтата до првата лига. Овој клуб зема учество дури и во Лигата на шампионите. Потсмевачите тврдат дека оригинални навивачи од Лајпциг нема – сепак по натпревар присуствуваат на стадион по 30 000 гледачи. Ред Бул арената, домашниот стадион на РБ Лајпциг, сепак поголго време не била распродадена.

Енерџи Котбус: Ѕверот од Истокот?

Енерџи Котбус, еден од ретките преостанати ГДР клубови и во моментов клуб од втората Бундеслига, го следат негативни наслови. Расистичките препирки на стотици екстремно десничарски навивачи на Котбус за време на натпреварот во април 2017 година конечно доведоа до кампања на национално ниво „Нацистите надвор од стадионите". Во мај 2018 година навивачите на Котбус позирале со бели ѕвончиња во стилот на Кју Клукс Клан. Во меѓувреме, раководството на клубот се бори против имиџот на нивните навивачи како пиромани и десничари - и го повикува големиот, но потивок дел од јавноста да преземе акција против ксенофобијата, за да „пренесе вистинска слика за навивачите на нашиот клуб".

ФК Сент Паули: Доброто момче-пиратот

Fußballer und Fans: Jubel und Abklatschen Fußballer und Fans: Jubel und Abklatschen | Foto (Ausschnitt): © Picture Alliance/firo Sportphoto/Jürgen Fromme
Клубот на Хамбург од втората лига е длабоко вкоренет во левата узурпатоска сцена и важи исто како социјална совест на германскиот фудбал како заштитник на автентичните германски фудбалски навивачи. Во сезоната 2018/19, играчите ќе играат во боите на виножитото на ЛГБТ заедницата (лезбејки, геј, бисексуалци, транссексуалци, трансродови, интерсексуалците). Покрај тоа, здружението организира „борба против расизмот", го надгледува глобалниот проект за вода за пиење Viva con agua и спроведува кампањи против сексистичко рекламирање. Патем, во Сент Паули, 30 отсто од сите сезонски билети се за женски имиња, а во анкетата од 2017 година, процентот на женски фудбалски навивачи изнесувал 41,4 проценти.