Ofertă job

Oferta de lucru în departamentul bibliotecă

Biblioteca Goethe-Institut Bukarest caută un candidat pentru serviciul de sâmbătă, din septembrie 2017. Se preferă studenți sau cursanți înscriși la cursurile de limbă germană.
Durata programului este de șase ore, între 10-16.

Despre noi
Goethe-Institut este o instituție a guvernului Republicii Federale Germania, având centre în întreaga lume. Promovează cunoașterea limbii germane și sprijină colaborarea culturală internațională. Institutul mijlocește și o imagine cuprinzătoare despre viața culturală, socială și politică din Germania.
În cadrul programului Bildungskooperation Deutsch, se desfășoară cursuri pentru profesori români de limbă germană, profesori de specialitate și multiplicatori.

Responsabilitățile dvs.:
- împrumutul și restituirea de materiale în bibliotecă (prin sistem electronic);
- explicarea folosirii automatului de carte;
- emiterea/ prelungirea de permise de bibliotecă;
- așezarea cărților la raft;
- răspunsuri la cererile de informare.

Cerințe:
- un nivel bun de cunoaștere a limbii germane (cel puțin nivel A2, B1);
- PFA este obligatoriu.

Aplicațiile se trimit pe mail și trebuie să fie în limba germană, dacă este posibil.
Vă rugăm să trimiteți aplicația dvs. până pe data de 12 iunie 2017, la adresa:  Bettina.radner@bukarest.goethe.org sau Bettina.radner@goethe.de.

Aplicația trebuie să conțină următoarele elemente:
- scrisoare de motivație;
- CV;
- certificate relevante privind educația, experiența de lucru, cunoștințele de limbă străină (maxim 5 pagini).

Interviurile vor avea loc, cel mai probabil, între 15-21 iunie 2017.

Dacă doriți ca aplicația dvs. să fie folosită și pentru alte oferte de muncă din cadrul Goethe-Institut Bukarest, vă rugăm să precizați în scrisoarea de motivație.