Medarbejdere

Goethe-Instituttets medarbejdere i Danmark © Goethe-Institut Dänemark/Joshua Tree Photography

Du kan tage direkte kontakt til medarbejderne på Goethe-Institut Dänemark.Til venstre kan du se, hvilken afdeling, der bedst kan hjælpe dig med dine spørgsmål. Vi står gerne til rådighed.

Bettina Senff Bettina Senff
Institutleder
Tel.: +45 3336 6450
bettina.senff@goethe.de
Dorte Klingelhöfer Dorte Klingelhöfer
Sekretær for institutledelsen,
kulturmedarbejder,
kulturgesellschaft Århus, Island,
sprogkurser
Tel.: +45 3336 6453
dorte.klingelhoefer@goethe.de
Mareike Wittler Mareike Wittler
Leder af Information & Bibliotek,
webredaktion, sociale medier
(Stedfortræder for institutleder)
Tel.: +45 3336 6454
mareike.wittler@goethe.de
Bettina Senff Bettina Senff
Institutleder
Tel.: +45 3336 6450
bettina.senff@goethe.de
Dorte Klingelhöfer Dorte Klingelhöfer
Sekretær for institutledelsen,
kulturmedarbejder,
kulturgesellschaft Århus, Island,
sprogkurser
Tel.: +45 3336 6453
dorte.klingelhoefer@goethe.de
Claudia Marchegiani Claudia Marchegiani
Kulturprogram
Projektleder Det dansk-tyske kulturelle venskabsår 2020
Tel.: +45 3336 6451
claudia.marchegiani@goethe.de
Jeannette Trefzer Jeannette Trefzer
Projektmedarbejder Det dansk-tyske kulturelle venskabsår 2020
Tel.: +45 3336 6452
jeannette.trefzer@goethe.de
Mareike Wittler Mareike Wittler
Leder af Information & Bibliotek,
webredaktion, sociale medier
(Stedfortræder for institutleder)
Tel.: +45 3336 6454
mareike.wittler@goethe.de
Dorthe Seifert Dorthe Seifert
Biblioteksmedarbejder, webredaktion, sociale medier
Tel.: +45 3336 6456
dorthe.seifert@goethe.de
Angelika Theis Angelika Theis
Leder af sprogafdelingen
Tel.: +45 3336 6458
angelika.theis@goethe.de
Ann-Katrin Berk Ann-Katrin Berk
Fagkonsulent for tysk
Tel.: +45 3336 6460
ann-katrin.berk@goethe.de
Uta Sterr-Sørensen Uta Sterr-Sørensen
Konsulent for sprogafdelingen,
eksamenstilmelding og stipendier
Tel.: +45 3336 6459
uta.sterr@goethe.de
Dorte Klingelhöfer Dorte Klingelhöfer
Sekretær for institutledelsen,
kulturmedarbejder,
kulturgesellschaft Århus, Island,
sprogkurser
Tel.: +45 3336 6453
dorte.klingelhoefer@goethe.de
Lotte Holm Lotte Holm
Administration
Tel.: +45 3336 6455
lotte.holm@goethe.de
Ole Alskov 2019 Ole Alskov
Tekniker og IT-ansvarlig
Tel.: +45 3336 6464
ole.alskov@goethe.de