Medarbejdere

Goethe-Instituttets medarbejdere i Danmark. Foto: Goethe-Institut Dänemark/ Joshua Tree Photography

Du kan tage direkte kontakt til medarbejderne på Goethe-Institut Dänemark.Til venstre kan du se, hvilken afdeling, der bedst kan hjælpe dig med dine spørgsmål. Vi står gerne til rådighed.

Dr. Barbara Honrath
Institutleder
Tel.: +45 3336 6450
barbara.honrath@goethe.de
Dorte Klingelhöfer
Sekretær for institutledelsen
Kulturprogram
Kulturgesellschaft Århus
Tel.: +45 3336 6453
dorte.klingelhoefer@goethe.de
Mareike Wittler
Leder Information & Kommunikation
Litteratur & oversættelsesstøtte
(Stedfortræder for institutleder)
Tel.: +45 3336 6454
mareike.wittler@goethe.de
Dr. Barbara Honrath
Institutleder
Tel.: +45 3336 6450
barbara.honrath@goethe.de
Claudia Marchegiani
Kulturprogram Danmark & Island
Tel.: +45 3336 6451
claudia.marchegiani@goethe.de
Dorte Klingelhöfer
Sekretær for institutledelsen
Kulturprogram
Kulturgesellschaft Århus
Tel.: +45 3336 6453
dorte.klingelhoefer@goethe.de
Mareike Wittler
Leder Information & Kommunikation
Litteratur & oversættelsesstøtte
(Stedfortræder for institutleder)
Tel.: +45 3336 6454
mareike.wittler@goethe.de
Angelika Theis Angelika Theis
Leder Sprogafdeling
Tel.: +45 3336 6458
angelika.theis@goethe.de
Sophie Nadolski Sophie Nadolski
Fagkonsulent for tysk
Tel.: +45 3336 6460
sophie.nadolski@goethe.de
Uta Sterr-Sørensen Uta Sterr-Sørensen
Eksamensmanagement
Stipendier
Tel.: +45 3336 6459
uta.sterr@goethe.de
Dorte Klingelhöfer
Rådgivning om sprogkurser
Tel.: +45 3336 6453
dorte.klingelhoefer@goethe.de
Mareike Wittler
Leder Information & Kommunikation
Litteratur & oversættelsesstøtte
(Stedfortræder for institutleder)
Tel.: +45 3336 6454
mareike.wittler@goethe.de
Nanke Nicolaisen Nanke Nicolaisen
Social Media
Onleihe - det digitale bibliotek
Tel.: +45 3336 6456
nanke.nicolaisen@goethe.de
Lotte Holm Lotte Holm
Administrationschef
Tel.: +45 3336 6455
lotte.holm@goethe.de
Ole Alskov Ole Alskov
Teknik
IT
Tel.: +45 3336 6464
ole.alskov@goethe.de