Medarbetare

Medarbetare Goethe-Institut Schweden Foto: Jean-Baptiste Beranger

Du kan ta direkt kontakt med alla medarbetare på Goethe-institutet. Titta efter till vänster under avdelningarna vem som kan hjälpa dig  på bästa sätt. Vi står gärna till tjänst.

Jutta Gehrig Jutta Gehrig
Institutsledning
Chef för programavdelningen
Tel.: +46 8 45912-00
jutta.gehrig@goethe.de
Sabine Brachmann-Bosse Sabine Brachmann-Bosse
Chef för språkavdelningen
Tel.: +46 8 45912-20
sabine.brachmann-bosse@goethe.de
Maria Lehmann
Chefsassistent
Tel.: +46 8 45912-03
maria.lehmann@goethe.de
Jutta Gehrig Jutta Gehrig
Institutsledning
Chef för programavdelningen
Tel.: +46 8 45912-00
jutta.gehrig@goethe.de
Daphne Springhorn Daphne Springhorn
Programkoordinator
Utställningar, dans och teater, film, musik
Tel.: +46 8 45912-11
daphne.springhorn@goethe.de
Christiane Lahusen Christiane Lahusen
Chef Litteratur & översättningsstöd
Information & bibliotek
Tel.: +46 8 45912-06
christiane.lahusen@goethe.de
Christiane Lahusen Christiane Lahusen
Chef Litteratur & översättningsstöd
Information & bibliotek
Tel.: +46 8 45912-06
christiane.lahusen@goethe.de
Viking Peterson Viking Peterson
Bibliotek & litteratur
Tel.: +46 8 45912-28
viking.peterson@goethe.de
Maria Lewerenz Maria Lewerenz
Sociala medier
Webbredaktör
Tel.: +46 8 45912-24
maria.lewerenz@goethe.de
Sabine Brachmann-Bosse Sabine Brachmann-Bosse
Chef för språkavdelningen
Tel.: +46 8 45912-20
sabine.brachmann-bosse@goethe.de
Oktavia Marquardt – Språkkursförmedling, service för lärare i tyska och kulturevenemang i Göteborg Oktavia Marquardt
Rådgivning språkkurser och prov
Service för tysklärare i Göteborg
Rektorsgatan 2, Hvitfeldtska gymnasiet
411 33 GÖTEBORG
Tel.: +46 31 133684
oktavia.marquardt@goethe.de
Viking Peterson Viking Peterson
Provsamordnare (Goethe-Zertifikat)
Material och service för tysklärare
Tel.: +46 8 45912-22
viking.peterson@goethe.de
Sabine Brachmann-Bosse Sabine Brachmann-Bosse
Chef för språkavdelningen
Tel.: +46 8 45912-20
sabine.brachmann-bosse@goethe.de
Rainer Fußgänger; Foto: Goethe-Institut/Moa Karlberg Rainer Fußgänger
Konsulent i tyska
Kontaktperson "Skolor: partner för framtiden"
Tel.: +46 8 45912-21

rainer.fussgaenger@goethe.de
Viking Peterson Viking Peterson
Provsamordnare (Goethe-Zertifikat)
Material och service för tysklärare
Tel.: +46 8 45912-22
viking.peterson@goethe.de
Oktavia Marquardt – Språkkursförmedling, service för lärare i tyska och kulturevenemang i Göteborg Oktavia Marquardt
Rådgivning språkkurser och prov
Service för tysklärare i Göteborg
Rektorsgatan 2, Hvitfeldtska gymnasiet
411 33 GÖTEBORG
Tel.: +46 31 133684
oktavia.marquardt@goethe.de
Dagmar Sjöholm Dagmar Sjöholm
Chef administration
Tel.: +46 8 45912-01
Mob.: +46 70 4591233

dagmar.sjoeholm@goethe.de
Wieland Waninger Wieland Waninger
Tekniker och vaktmästare
Tel.: +46 8 45912-02
wieland.waninger@goethe.de
Oktavia Marquardt – Språkkursförmedling, service för lärare i tyska och kulturevenemang i Göteborg Oktavia Marquardt
Rådgivning språkkurser och prov
Service för tysklärare i Göteborg
Rektorsgatan 2, Hvitfeldtska gymnasiet
411 33 GÖTEBORG
Tel.: +46 31 133684
oktavia.marquardt@goethe.de