{{event.headline}}
Onlajn |
Festival Dies Organorum, koji organizuje Kulturni centar Beograda u saradnji sa Goethe‑Institutom i drugim partnerima, već godinama okuplja raznovrsnu i brojnu publiku zainteresovanu za orguljašku muziku. Koncerti u Katedrali Blažene Djevice Marije redovno prevazilaze kapacitete prostora, čime se festival profilisao kao jedno od važnih mesta susreta savremene koncertne prakse i kulturne baštine. Ovogodišnje izdanje u saradnji sa Goethe‑Institutom dobija i regionalnu dimenziju kroz koncertnu turneju u Srbiji i Mađarskoj.
Mladi orguljaš Julijan Emanuel Beker već za sobom ima prve nagrade na najprestižnijim takmičenjima u Nemačkoj, kao što su Bahovo takmičenje u Lajpcigu i Međunarodno orguljaško takmičenje u Visbadenu. Nagrađivan je i kao kompozitor. Nosilac je stipendije Akademske fondacije Nemačke – Studienstiftung. Kao učenik čuvenog orguljaša i profesora Martina Šmedinga, studirao je u Lajpcigu i imao priliku da Bahovu muziku studira i izvodi upravo na mestu gde je i sam Bah radio. Na ovoj turnerji predstaviće se publici delima nemačkih kompozitora Baha, Mendelsona, Bramsa i Rojbkea.
Projekat realizuju: Goethe-Institut u Beogradu i Kulturni centar Beograda, u saradnji sa Fakultetom muzičke umetnosti u Beogradu, Fondacijom Cor Jesu (Senta), Belvárosi Főplébánia-templom, Međunarodnim festivalom orgulja u Budimpešti, Református Kistemplom Debrecen, Goethe-Institutom u Budimpešti i Nemačkim kulturnim forumom u Debrecenu.